Chcete se zeptat?

Kontaktní formulář

X

Pokud odmítnete podstoupit dechovou nebo krevní zkoušku, často zabráníte tomu, aby bylo prokázáno, že jste řídil pod vlivem alkoholu. Tímto odmítnutím se však dopustíte závažného přestupku, za který hrozí:

 

  • pokuta ve výši 25.000,- až 50.000,- Kč,

 

  • zákaz řízení na 1 až 2 roky, a

 

  • 7 bodů.

 

K dechové zkoušce nebo lékařskému vyšetření Vás však policista může vyzvat pouze bezprostředně po ukončení řízení vozidla.

 

Ale pozor – spáchání trestného činu Vám může být dokázáno i v případě, že odmítnete dechovou nebo krevní zkoušku! Jako důkaz totiž mohou být použity i svědecké výpovědi např. policistů o tom, že jste sotva stáli, nebyli jste pro opilost schopni kloudného slova nebo jste se vůbec neorientovali, a to i v případě, kdy by nebyla zjištěna ani přibližná hladina alkoholu ve Vašem těle.

 

 

 

Odmítnutí dechové zkoušky

 

Pokud Vás policista řádně vyzval k podstoupení dechové zkoušky, nemůžete jí odmítnout s odkazem na to, že není důvod Vás podezírat z předchozí konzumace alkoholických nápojů. Z judikatury Nejvyššího správního soudu totiž vyplývá, že řidič je povinen se podrobit dechové zkoušce i v rámci namátkové silniční kontroly.

 

Odmítnutí lékařského vyšetření

 

Policista je oprávněn Vás vyzvat k lékařskému vyšetření v případě pozitivní dechové zkoušky, anebo pokud má jiné indicie o ovlivnění alkoholem (např. pokud nebylo možné provést dechovou zkoušku). Při lékařském vyšetření je Vám odebrána krev, anebo moč, prostřednictvím které je následně laboratorně zjištěna hladina alkoholu ve Vašem těle. Pokud Vás policista vyzve k lékařskému vyšetření, nemůžete ho odmítnout ze zdravotních důvodů. I v takovém případě jste povinen se s policisty odebrat k lékaři, který sám posoudí, zdali Váš zdravotní stav brání odběru krve. Odmítnout lékařské vyšetření nemůžete ani z důvodu, že byste se následně nemohl dostat zpátky ke svému vozidlu. Jako neoprávněná by však mohla být posouzena výzva policisty v situaci, kdy jste souhlasil s hodnotami naměřenými při dechové zkoušce, ale odmítl jste podstoupit lékařské vyšetření.

 

Pomůžu Vám!

 

Byl jste obviněn z odmítnutí dechové zkoušky nebo lékařského vyšetření? Kontaktujte mě a já Vám narovinu řeknu, jakého výsledku můžeme v rámci obhajoby dosáhnout, a zdali se nám může podařit zabránit ztrátě řidičského oprávnění. Tato prvotní konzultace je zdarma a mohu Vám ji poskytnout i telefonicky.