Chcete se zeptat?

Kontaktní formulář

X

Pokud jste přišli o řidičské oprávnění kvůli dosažení 12 bodů, můžete o jeho vrácení požádat až po uplynutí 1 roku. Tato doba běží

 

  • v případě podání námitek – ode dne právní moci rozhodnutí o zamítnutí námitek,

 

  • v případě nepodání námitek – od 6. pracovního dne od doručení oznámení o dosažení 12 bodů

 

POZOR – uplynutí lhůty pro vybodování neznamená, že můžete bez dalšího řídit, i kdybyste u sebe měli řidičský průkaz! Pokud byste přesto řídili, vystavujete se hrozbě postihu za přestupek, za který Vám hrozí pokuta 25.000 až 50.000,- Kč a zákaz řízení na další 1 až 2 roky.

 

Jaké dokumenty musím doložit?

 

Jakmile uplynula tato doba, můžete podat žádost o vrácení řidičského oprávnění u městského úřadu s rozšířenou působností, v jehož obvodu máte trvalé bydliště. Tato žádost nemá předepsaný formulář, každý městský úřad zpravidla používá svou verzi. K vyplněné žádosti musíte doložit

 

  • doklad o přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel – tedy že znovu složíte zkoušky v autoškole. Nemusíte tedy znovu podstupovat cvičné jízdy a výuku, stačí úspěšně absolvovat zkoušku z praktické jízdy, z právních předpisů a zdravotnické přípravy a údržby vozidla. Cenu za přezkoušení si určuje každá autoškola sama, zpravidla se pohybuje okolo 4.000,- Kč. Pokud však v této zkoušce neuspějete, máte už jen jeden pokus na přezkoušení. Pokud byste propadli i v opakované zkoušce, musíte znovu absolvovat výcvik v autoškole. Přezkoušení v autoškole můžete absolvovat i v průběhu lhůty, ve které jste vybodováni. Doklad o přezkoušení v autoškole platí 30 dnů, proto se můžete přihlásit na termín zkoušky již po uplynutí 11 měsíců od vybodování.

 

  • posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel – tento posudek Vám vystaví Váš praktický nebo závodní lékař. Cena za toto potvrzení se zpravidla pohybuje v řádu stokorun. Tento lékařský posudek si můžete zařídit již před uplynutím lhůty pro vybodování.

 

  • posudek o dopravně psychologickém vyšetření – toto vyšetření může provádět pouze akreditovaný dopravní psycholog a tomu bohužel odpovídá i cena za tento posudek. Vyšetření trvá zhruba 2 hodiny a jeho cena se pohybuje od 2.000,- Kč výše. Psychologické vyšetření můžete absolvovat i v průběhu lhůty pro vybodování.

 

Veškeré potřebné dokumenty si můžete začít zařizovat již po uplynutí 11. měsíce od vybodování, abyste mohli požádat o vrácení řidičského oprávnění, jakmile to bude možné.

 

Žádost o vrácení řidičského oprávnění na menších městských úřadech vyřizují na místě, u větších úřadů zpravidla musíte počkat několik dní, než rozhodnou o vrácení řidičského oprávnění.

 

Po vrácení řidičského oprávnění nemáte na svém kontě žádný bod.